https://naszepasieki.org https://naszepasieki.org Strona poświęcona pszczołom Fri, 28 May 2021 00:37:19 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.3 https://naszepasieki.org/wp-content/uploads/2019/08/cropped-pszczoła-zdjęcie-32x32.jpg https://naszepasieki.org https://naszepasieki.org 32 32 Dzielenie rodziny pszczelej na pół lotu https://naszepasieki.org/2021/05/27/dzielenie-rodziny-pszczelej-na-pol-lotu/ Wed, 26 May 2021 23:43:10 +0000 https://naszepasieki.org/?p=191 Często mniej doświadczeni lub początkujący młodzi adepci pszczelarstwa chcą powiększyć swoją pasiekę .
Bardzo często też , borykają się z problemem nastroju rojowego w swoich ulach . Sposobów na powiększenie pasieki ewentualnie rozładowania nastroju rojowego w rodzinach pszczelich jest dużo . Przedstawię tutaj jeden ze sposobów , który moim zdaniem jest najprostszy i najłatwiejszy do przeprowadzenia nawet przez niedoświadczonych pszczelarzy .

Jak tego dokonać ?

Czynność tę należy wykonywać w pogodny dzień, kiedy lot pszczół jest intensywny .
W wybranym ulu , zwanym dalej macierzakiem , określamy środek wylotka i oznaczamy wbijając w ziemię kołek albo coś innego , jako wskaźnik środka wylotka .
Następnie przesuwamy jak nam wygodniej będzie , ul w lewo lub w prawo o około 0,5 m ,
Z drugiej strony wskaźnika w tej samej odległości powinien znajdować się pusty przyniesiony ul .
Dobrze by było gdyby oba ule nie różniły się wyglądem zewnętrznym .
Kolejny krok , dzielimy plastry macierzaka zachowując ich naturalną kolejność, która polega na równomiernym podziale ramek z czerwiem , pszczół ulowych obsiadających ramki , miodu i pierzgi . Ramki z czerwiem powinny być ułożone w środku gniazda , a po bokach plastry z pokarmem , podział polega na tym, że w nowej rodzinie znajdzie się nie tylko młoda pszczoła ulowa , ale też pszczoła lotna .
Pszczoły lotne wracające z pożytkiem powinny równomiernie nalatywać na obydwa ule .
Dobrze jest obserwować przez jakiś czas nalot pszczół na wylotki w obu ulach aby mniej więcej był on jednakowy . W razie potrzeby można ule przesuwać . Po ustaniu lotów najlepiej jest odsunąć ule od siebie na około 1,5 – 2 m jeszcze tego samego dnia .
W czasie dzielenia ramek nie szukamy Królowej-matki , po kilku godzinach możemy łatwo rozpoznać w którym ulu jest Królowa , przykładamy ucho do ula i lekko pukamy w ściankę . W ulu w którym jest Królowa , pszczoły na sekundę zaszumią i zaraz się uspokoją . Natomiast gdy brak Królowej , po stuknięciu w ściankę osierocone pszczoły głośno się wzburzą i po kilku nawrotach wzburzenia , w miarę uciszają się .

Opcjonalnie mamy do wyboru , w bezmatku poddajemy nową matkę UN bądź NU . Natomiast jeśli nie mamy dostępnej Królowej a w ramkach są jaja , to nic nie robimy , pszczoły same wybiorą i zbudują matecznik ratunkowy , tym sposobem osierocone pszczoły wyhodują sobie nową Królową-matkę .

]]>
Który miód jest zdrowszy ? Dobre pytanie . https://naszepasieki.org/2019/09/08/ktory-miod-jest-zdrowszy-dobre-pytanie/ Sun, 08 Sep 2019 20:15:54 +0000 http://naszepasieki.org/?p=151 Dzień drugi , XX Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich , szwendając się po placu Piastowskim od stoiska do stoiska , oglądając wystawiony asortyment przez sprzedawców , zatrzymaliśmy się z Małgosią na chwilę przy stoisku Pasieki Doliny Bobru , gdzie pewien jegomość (przyjezdny zresztą) , podpytywał sprzedawcę , który miód jest zdrowszy i który by polecił . W domyśle , chciał pewnie odmianę miodu na wszystkie dolegliwości , czyli jednym słowem ,doskonałe antidotum do herbaty albowiem zrezygnował z cukru . Smaczku całej rozmowie ze sprzedawcą dodało końcowe stwierdzenie gościa , że kupił sobie specjalnie do herbaty miód polecany w jakimś markecie .

No ręce opadają jak się słyszy coś takiego , już nie wspomnę o szczęce , dobrze że ma zawiasy bo pewnie by wypadła , a tak to tylko zawisła w dziwnym grymasie .

Po przemyśleniu w domu , tak naprawdę z czystym sumieniem można polecić miód lipowy , mniszkowy , wrzosowy , wielokwiatowy z kwiatowych łąk .

Prawda stara jak świat .
Każdy miód pozyskany z roślin , drzew , krzewów nie podlegających opryskom jest o wiele zdrowszy na przykład , od miodu rzepakowego .

]]> XX edycja Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich w ten weekend! https://naszepasieki.org/2019/09/07/xx-edycja-miedzynarodowych-warsztatow-pszczelarskich-w-ten-weekend/ Sat, 07 Sep 2019 18:43:14 +0000 http://naszepasieki.org/?p=132

Sklep Pszczelarski Jelenia Góra
Pasieki Doliny Bobru
Bartodziej
]]>
Przygotowania rodzin pszczelich do zimowli . https://naszepasieki.org/2019/09/04/przygotowania-rodzin-pszczelich-do-zimowli/ https://naszepasieki.org/2019/09/04/przygotowania-rodzin-pszczelich-do-zimowli/#comments Wed, 04 Sep 2019 15:04:45 +0000 http://naszepasieki.org/?p=117 No tak , mamy już 4 wrzesień , i pewnie wielu młodych stażem pszczelarzy zastanawia się czy to już czas na zakarmianie pszczół na zimę . Z własnych spostrzeżeń trzymam się zasady żeby do 17 września zakończyć zalewanie ramek pokarmem zimowym . Nie raz spotkałem się z opiniami pszczelarzy że można pszczoły skarmiać jeszcze w październiku . Nie wiem czy to trochę nie za późno , nie wypowiem się w tym temacie , z prostego powodu , nigdy nie próbowałem w tak późnym okresie zakarmiać .

Dość często zapadają pytania o jakich porach najlepiej podkarmiać nasze rodziny . No i tutaj też krążą różne opinie . Ale skupmy się na pytaniu .

Najlepszą porą jak dla mnie , to jest późne popołudnie , lekki zmierzch . Nie rzadko zalewam podkarmiaczki w kompletnych ciemnościach , no nie tak do końca to prawda . Używam przenośnej latarki-lampy . Latarka jak latarka tyle że zamiast białego jaskrawego światła , po założeniu czerwonego filtra ( tu zastosowałem barwioną na czerwono szybkę z plexiglasu odpowiednio dopasowaną do latarki ) można podglądać pszczoły do woli co robią . Są spokojne , nie reagują na czerwone światło tak jak na białe .

]]>
https://naszepasieki.org/2019/09/04/przygotowania-rodzin-pszczelich-do-zimowli/feed/ 2
Witam wszystkich. https://naszepasieki.org/2019/08/31/bardzo-sie-ciesze/ Sat, 31 Aug 2019 19:40:56 +0000 http://naszepasieki.org/?p=55 Dzięki za odwiedziny, mam nadzieje że będziesz tu zaglądał częściej.

Obecnie strona jest w rozbudowie, będę zamieszczał swoje krótkie historie od początku, jak i co robię, co myślę . W miarę wolnego czasu będę się dzielił tym na moim blogu. Wszystko jest jak na razie w fazie testu ( mam na myśli blog)

Jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam na forum. Forum powstało dużo wcześniej niż ten blog a na forum jest zamieszczonych dużo informacji. zapraszam do rejestracji

]]>