Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dennica mullera
#1
Opisy metod i sposobów walki z warrozą zassane z netu

Zwalczanie warrozy przy pomocy pułapki feromonowej czerwiu pszczelego .

Dennica mullera

[Obrazek: attachment.php?aid=115]

W ramie dennicy dopasowanej do powierzchni kondygnacji są dwie siatki : 

1) od spodu siatka drobna o oczkach 0,2 mm / lub takich, by nie przedostała się przez nie warroza /.
2) siatka górna – dennicowa / by przez oczka siatki nie przeszła pszczoła / .

Schemat stosowania :

a) W okresie pełnego rozwoju rodziny zabieramy z gniazda wszystkie ramki z pszczołami , czerwiem krytym oraz starszym niż 5-cio dniowy – przenosimy do drugiej kondygnacji / nad kratą odgrodową /
b) Na skraju ramek z czerwiem umieszczamy 2 ramki z pokarmem
/ pokarm potrzebny dla młodych wylęgających się pszczół , które do 12 dnia życia nie zbierają nektaru / .
c) W gnieździe zostawiamy matkę , ramki z najmłodszym czerwiem – gniazdo uzupełniamy ramkami z węzą.
d) Po 24h /po przejściu woszczarek na węzę / zamieniamy kratę odgrodową na dennicę mullera . 
e) Po odlocie pszczół lotnych z kondygnacji górnej /ych/ zwężamy w dennicy mullera wlotek , by zapobiec ewentualnym rabunkom .

Po tych czynnościach mamy w ulu następującą sytuację :

Gniazdo oddzielone na stałe od miodni dennicą mullera .

W gnieździe - najmłodszy czerw z opiekującymi się nim pszczołami , woszczarki , czerwiąca matka i wszystkie pszczoły lotne . 
W miodni – czerw kryty z 80% -wą ilością warrozy pod zasklepem , wygryzające się pszczoły z warrozą i młodzież do 12 dnia życia .
W ciągu następnych 16 dni przekładamy czerw kryty z gniazda do miodni znajdującej się nad dennicą mullera . Oczyszczamy w ten sposób pszczoły znajdujące się w gnieździe z kleszczy , które zchodzą z nich pod zasklepy .
Podczas przekładania krytego czerwiu , sprawdzamy czy w miodni nie zostały odciągnięte mateczniki ratunkowe / niszczymy je / .

Zasada działania dennicy – pułapki Mullera .

Oparta jest na wykorzystaniu instynktu rozrodczego pasożyta . Warroza aby się rozmnażać musi znaleźć odpowiednią komórkę z larwą w odpowiednim wieku . Rozpoznaje ją po wydzielanym przez nią specyficznym zapachu , którego rodzaj zmienia się co pól doby . Najbardziej atrakcyjnym zapachem dla pasożyta , jest zapach 5,5 dniowej larwy – wtedy też nauczyła się wchodzić do takiej a nie innej komórki żywiciela .
W związku z tym że takich larw nad dennicą nie ma , bo wszystkie znajdują się pod gęsta siatką dennicy , a zapach ich jest tak przyciągający , że trudno mu się oprzeć , pasożyty opadają na ekran dolnej siatki z nadzieją dostania się do żywiciela . Instynkt samozachowawczy dorosłej warrozy jest silniejszy nawet od uczucia głodu . Nie mając bezpośredniego kontaktu z pszczołami , trzymana na uwięzi przez określony zapach 5,5 dniowych larw wydobywający się z pod siatki – z nadzieją czeka i w końcu ginie z głodu .


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości