Często mniej doświadczeni lub początkujący młodzi adepci pszczelarstwa chcą powiększyć swoją pasiekę .
Bardzo często też , borykają się z problemem nastroju rojowego w swoich ulach . Sposobów na powiększenie pasieki ewentualnie rozładowania nastroju rojowego w rodzinach pszczelich jest dużo . Przedstawię tutaj jeden ze sposobów , który moim zdaniem jest najprostszy i najłatwiejszy do przeprowadzenia nawet przez niedoświadczonych pszczelarzy .
Jak tego dokonać ?
Czynność tę należy wykonywać w pogodny dzień, kiedy lot pszczół jest intensywny .
W wybranym ulu , zwanym dalej macierzakiem , określamy środek wylotka i oznaczamy wbijając w ziemię kołek albo coś innego , jako wskaźnik środka wylotka .
Następnie przesuwamy jak nam wygodniej będzie , ul w lewo lub w prawo o około 0,5 m ,
Z drugiej strony wskaźnika w tej samej odległości powinien znajdować się pusty przyniesiony ul .
Dobrze by było gdyby oba ule nie różniły się wyglądem zewnętrznym .
Kolejny krok , dzielimy plastry macierzaka zachowując ich naturalną kolejność, która polega na równomiernym podziale ramek z czerwiem , pszczół ulowych obsiadających ramki , miodu i pierzgi . Ramki z czerwiem powinny być ułożone w środku gniazda , a po bokach plastry z pokarmem , podział polega na tym, że w nowej rodzinie znajdzie się nie tylko młoda pszczoła ulowa , ale też pszczoła lotna .
Pszczoły lotne wracające z pożytkiem powinny równomiernie nalatywać na obydwa ule .
Dobrze jest obserwować przez jakiś czas nalot pszczół na wylotki w obu ulach aby mniej więcej był on jednakowy . W razie potrzeby można ule przesuwać . Po ustaniu lotów najlepiej jest odsunąć ule od siebie na około 1,5 – 2 m jeszcze tego samego dnia .
W czasie dzielenia ramek nie szukamy Królowej-matki , po kilku godzinach możemy łatwo rozpoznać w którym ulu jest Królowa , przykładamy ucho do ula i lekko pukamy w ściankę . W ulu w którym jest Królowa , pszczoły na sekundę zaszumią i zaraz się uspokoją . Natomiast gdy brak Królowej , po stuknięciu w ściankę osierocone pszczoły głośno się wzburzą i po kilku nawrotach wzburzenia , w miarę uciszają się .
Opcjonalnie mamy do wyboru , w bezmatku poddajemy nową matkę UN bądź NU . Natomiast jeśli nie mamy dostępnej Królowej a w ramkach są jaja , to nic nie robimy , pszczoły same wybiorą i zbudują matecznik ratunkowy , tym sposobem osierocone pszczoły wyhodują sobie nową Królową-matkę .